REG104GA-3.3G4
detaildesc
REG104GA-3.3G4
Texas Instruments
Product No:
REG104GA-3.3G4
Package:
SOT-223-6
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-6
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-223-6
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 1A
Base Product Number REG104
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.48V @ 1A
Current - Supply (Max) 1.8 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-6
Current - Quiescent (Iq) 0.7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V