REG104FA-3.3KTTTG3
detaildesc
REG104FA-3.3KTTTG3
Texas Instruments
Product No:
REG104FA-3.3KTTTG3
Package:
DDPAK/TO-263-5
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 3.3V 1A DDPAK/TO263-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 1A
Base Product Number REG104
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.48V @ 1A
Current - Supply (Max) 1.8 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 0.7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V