REG103FA-2.5/500
detaildesc
REG103FA-2.5/500
Texas Instruments
Product No:
REG103FA-2.5/500
Package:
DDPAK/TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DDPAK
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number REG103
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 500mA
Current - Supply (Max) 1.3 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 0.7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V