REG102UA2.85/2K5G4
detaildesc
REG102UA2.85/2K5G4
Texas Instruments
Product No:
REG102UA2.85/2K5G4
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 250MA 8SOIC
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Base Product Number REG102
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Supply (Max) 800 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V