REG102NA-2.85/3K
detaildesc
REG102NA-2.85/3K
Texas Instruments
Product No:
REG102NA-2.85/3K
Package:
SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 2.85V 250MA SOT23-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Base Product Number REG102
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Supply (Max) 800 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V