REG102GA-A/2K5
detaildesc
REG102GA-A/2K5
Texas Instruments
Product No:
REG102GA-A/2K5
Package:
SOT-223-6
Description:
IC REG LIN POS ADJ 250MA SOT223
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-223-6
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Base Product Number REG102
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Supply (Max) 800 µA
Voltage - Output (Max) 5.5V
Supplier Device Package SOT-223-6
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V