REG101NA-2.5/3K
detaildesc
REG101NA-2.5/3K
Texas Instruments
Product No:
REG101NA-2.5/3K
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 65dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Base Product Number REG101
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA
Current - Supply (Max) 650 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V