RCWE0612R536FKEA
detaildesc
RCWE0612R536FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCWE0612R536FKEA
Description:
RES 0.536 OHM 1% 1W 0612
Tolerance ±1%
Resistance 536 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 0612 (1632 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0612
Temperature Coefficient ±100ppm/°C