RCWE0402R976FKEA
detaildesc
RCWE0402R976FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCWE0402R976FKEA
Package:
0402
Description:
RES 0.976 OHM 1% 1/8W 0402
Tolerance ±1%
Resistance 976 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±100ppm/°C