RCV08057M50FKEA
detaildesc
RCV08057M50FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCV08057M50FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0805
Manufacturer Standard Lead Time:
99 Weeks
Datasheet:
pdf
Description:
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/8W 0805
Update Time: 2024-07-19 18:09:31
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series RCV
Package Tape & Reel (TR)
Features High Voltage
Tolerance ±1%
Resistance 7.5 MOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C