RCS080553R6FKEA
detaildesc
RCS080553R6FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCS080553R6FKEA
Description:
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 0805
Tolerance ±1%
Resistance 53.6 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C