RCS060343R2FKEA
detaildesc
RCS060343R2FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCS060343R2FKEA
Description:
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 0603
Tolerance ±1%
Resistance 43.2 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C