RCP2512W62R0GWB
detaildesc
RCP2512W62R0GWB
Vishay Dale
Product No:
RCP2512W62R0GWB
Description:
RES SMD 62 OHM 2% 3.5W 2512
Series RCP
Package Tray
Features Moisture Resistant
Tolerance ±2%
Resistance 62 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 3.5W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±150ppm/°C