RCP2512W1K00JEA
detaildesc
RCP2512W1K00JEA
Vishay Dale
Product No:
RCP2512W1K00JEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
2512
Description:
RES SMD 1K OHM 5% 3.5W 2512
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series RCP
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 1 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 3.5W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±150ppm/°C