RC1KB10R0
detaildesc
RC1KB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC1KB10R0
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 10% 1W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RC
Package Bulk
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±10%
Resistance 10 Ohms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C