RC14KT130K
detaildesc
RC14KT130K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC14KT130K
Description:
RES 130K OHM 10% 1/4W AXIAL
Series RC
Package Tape & Reel (TR)
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±10%
Resistance 130 kOhms
Composition Carbon Composition
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C