RC14KB82R0
detaildesc
RC14KB82R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC14KB82R0
Description:
RES 82 OHM 10% 1/4W AXIAL
Tolerance ±10%
Resistance 82 Ohms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C