RC14KB12R0
detaildesc
RC14KB12R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC14KB12R0
Package:
Axial
Description:
RES 12 OHM 10% 1/4W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RC
Package Bulk
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±10%
Resistance 12 Ohms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C