RC12JB300K
detaildesc
RC12JB300K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC12JB300K
Description:
RES 300K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 300 kOhms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C