PTN0603E7501BST1
detaildesc
PTN0603E7501BST1
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PTN0603E7501BST1
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
0603
Description:
RES 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0603
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series PTN
Package Tape & Reel (TR)
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 7.5 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.15W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±25ppm/°C