PRNF14FTD200R
detaildesc
PRNF14FTD200R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PRNF14FTD200R
Description:
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 200 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial, Radial Bend
Product Status Active
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C