PNM0805E2002FBT0
detaildesc
PNM0805E2002FBT0
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PNM0805E2002FBT0
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
0805
Description:
RES SMD 20K OHM 1% 1/5W 0805
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series PNM
Package Tape & Reel (TR)
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±1%
Resistance 20 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C