PLTT0805Z2181QGT5
detaildesc
PLTT0805Z2181QGT5
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PLTT0805Z2181QGT5
Description:
RES SMD 2.18KOHM 0.02% 1/4W 0805
Tolerance ±0.02%
Resistance 2.18 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 215°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±5ppm/°C