PLT1206Z1471LBTS
detaildesc
PLT1206Z1471LBTS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PLT1206Z1471LBTS
Description:
RES SMD 1.47KOHM 0.01% 0.4W 1206
Tolerance ±0.01%
Resistance 1.47 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W, 2/5W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±5ppm/°C