PLT0805Z2081LBTS
detaildesc
PLT0805Z2081LBTS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PLT0805Z2081LBTS
Description:
RES SMD 2.08KOHM 0.01% 1/4W 0805
Tolerance ±0.01%
Resistance 2.08 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±5ppm/°C