PHPA2512E40R2BST1
detaildesc
PHPA2512E40R2BST1
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PHPA2512E40R2BST1
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
2512
Description:
THIN FILM RES SMD 40.2 OHM 0.1%
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series PHPA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Power, Moisture Resistant
Tolerance ±0.1%
Resistance 40.2 Ohms
Composition Thin Film
Power (Watts) 2.5W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±25ppm/°C