PHP02512E7501BST5
detaildesc
PHP02512E7501BST5
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PHP02512E7501BST5
Description:
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 2.5W 2512
Tolerance ±0.1%
Resistance 7.5 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2.5W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±25ppm/°C