PHP00603E2910BBT1
detaildesc
PHP00603E2910BBT1
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PHP00603E2910BBT1
Description:
RES SMD 291 OHM 0.1% 3/8W 0603
Tolerance ±0.1%
Resistance 291 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.375W, 3/8W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±25ppm/°C