PCNM1206K4R70FST5
detaildesc
PCNM1206K4R70FST5
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PCNM1206K4R70FST5
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
1206
Description:
RES SMD 4.7 OHM 1% 2W 1206
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series PCNM
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Magnetic, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 4.7 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.46mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C