PCFM12JT6K80
detaildesc
PCFM12JT6K80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCFM12JT6K80
Description:
RES 6.8K OHM 5% 1/2W AXIAL
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 6.8 kOhms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C