PCB20JB10R0
detaildesc
PCB20JB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCB20JB10R0
Package:
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 10 OHM 5% 20W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 20W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±800ppm/°C