PCB10JB4R00
detaildesc
PCB10JB4R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCB10JB4R00
Package:
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 4 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 4 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 1.902" L x 0.374" W (48.30mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C