PAT0805E68R1BST1
detaildesc
PAT0805E68R1BST1
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PAT0805E68R1BST1
Description:
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/5W 0805
Tolerance ±0.1%
Resistance 68.1 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.46mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C