P61-750-S-A-I72-20MA-C
detaildesc
P61-750-S-A-I72-20MA-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-750-S-A-I72-20MA-C
Description:
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure 2250PSI (15513.2kPa)
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style 72" Integral Harness
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C