P61-750-A-A-I24-5V-C
detaildesc
P61-750-A-A-I24-5V-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-750-A-A-I24-5V-C
Description:
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Maximum Pressure 2250PSI (15513.2kPa)
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style 24" Integral Harness
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C