P61-750-A-A-I12-4.5V-C
detaildesc
P61-750-A-A-I12-4.5V-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-750-A-A-I12-4.5V-C
Description:
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure 2250PSI (15513.2kPa)
Voltage - Supply 5V
Termination Style 12" Integral Harness
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C