P61-500-S-A-I24-4.5V-C
detaildesc
P61-500-S-A-I24-4.5V-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-500-S-A-I24-4.5V-C
Description:
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure 1500PSI (10342.14kPa)
Voltage - Supply 5V
Termination Style 24" Integral Harness
Operating Pressure 500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C