P61-3000-S-A-I12-20MA-C
detaildesc
P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Description:
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure 9000PSI (62052.82kPa)
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style 12" Integral Harness
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C