P61-2000-S-A-I72-4.5V-A
detaildesc
P61-2000-S-A-I72-4.5V-A
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-2000-S-A-I72-4.5V-A
Description:
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure 6000PSI (41368.54kPa)
Voltage - Supply 5V
Termination Style 72" Integral Harness
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C