P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
detaildesc
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Maximum Pressure 6000PSI (41368.54kPa)
Voltage - Supply 5V
Termination Style 36" Integral Harness
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C