P61-1500-A-A-I12-5V-A
detaildesc
P61-1500-A-A-I12-5V-A
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-1500-A-A-I12-5V-A
Description:
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure 4500PSI (31026.41kPa)
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style 12" Integral Harness
Operating Pressure 1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C