P61-100-A-A-I72-20MA-C
detaildesc
P61-100-A-A-I72-20MA-C
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-100-A-A-I72-20MA-C
Description:
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features -
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Product Status Active
Maximum Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style 72" Integral Harness
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C