P51-750-S-P-I36-20MA-000-000
detaildesc
P51-750-S-P-I36-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-750-S-P-I36-20MA-000-000
Description:
SENSOR 750PSIS M20 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M20 x 1.5
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C