P51-750-S-I-I12-4.5OVP-000-000
detaildesc
P51-750-S-I-I12-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-750-S-I-I12-4.5OVP-000-000
Description:
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C