P51-750-S-B-MD-4.5OVP-000-000
detaildesc
P51-750-S-B-MD-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-750-S-B-MD-4.5OVP-000-000
Description:
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C