P51-750-A-L-MD-20MA-000-000
detaildesc
P51-750-A-L-MD-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-750-A-L-MD-20MA-000-000
Description:
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - M10 x 1.25
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C