P51-75-S-T-D-20MA-000-000
detaildesc
P51-75-S-T-D-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-75-S-T-D-20MA-000-000
Description:
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C