P51-75-S-L-I12-20MA-000-000
detaildesc
P51-75-S-L-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-75-S-L-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 75PSIS M10 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - M10 x 1.25
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C