P51-75-G-T-M12-4.5OVP-000-000
detaildesc
P51-75-G-T-M12-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-75-G-T-M12-4.5OVP-000-000
Description:
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style M12, 4 Pin
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C