P51-75-G-R-M12-20MA-000-000
detaildesc
P51-75-G-R-M12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-75-G-R-M12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M12 x 1.0
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style M12, 4 Pin
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C